Rólunk


Állatvédő Egyesület és Állatmenhely

A Szentendrei ÁRVÁCSKA Állatvédő Egyesület lelkes állatbarátok összefogása eredményeképpen alakult 1997-ben. 2002 őszétől közhasznú szervezetként, 2009. őszétől kiemelten közhasznú szervezetként működünk.

Működési területünk eredetileg Szentendre és környéke, de szükség esetén ma már függetlenül a telephelytől, menhelyünk a Dunakanyar – Pilis Régió egész  területéről fogad állatokat. Tevékenységünk már egyre inkább  kiterjed a Pilisvörösvár -  Üröm – Budakalász – Pomáz – Csobánka -  Szentendre – Pilisszentlászló – Leányfalu – Szigetmonostor – Tahi – Kisoroszi - Visegrád -  települések által jelzett területekre.

Célkitűzéseink:

az állatvédelmi törvény betartásának előmozdítása, fellépés a rossz bánásmód, éheztetés, állatkínzás ellen, az állattartási kultúra és –felelősség fejlesztése, az ifjúság élővilág szeretetére való nevelése, a kutyák életkörülményeinek javítása, örökbeadásuk ösztönzése, küzdelem az elhagyott, gazdátlan állatok számának csökkentéséért, a túlszaporodás megfékezése ivartalanítással.

Az Egyesület „ÁRVÁCSKA” néven állatmenhelyet üzemeltet elsősorban kutyák, és cicák részére. Menhelyünkön a befogadott állatok rendezett kennelekben vannak elhelyezve, napi gondozásuk és ellátásuk folyamatos és szakszerű, rendszeres állatorvosi ellátásban részesülnek, az előírt oltásokat hiánytalanul megkapják. Következetesen ivartalanítunk, új gazdához csak ivartalanított és regisztrációs chip-pek ellátott kutyust/cicát adunk örökbe. Az örökbe adott állatok sorsát nyomon követjük.

Menhelyünkön altatás nincs! Kizárólag egészségügyileg nagyon indokolt esetben, végszükség esetén altatunk.

Tevékenységünk pénzügyi finanszírozása:
Az Egyesület szűkös anyagi keretek között működik, állami vagy önkormányzati támogatásban egyáltalán nem részesül. Vállalkozásunk non-profit szervezet, a menhely megvalósításához és üzemeltetéséhez szükséges pénzeszközöket önkéntes egyéni támogatóktól, a civil lakosság 1% adó felajánlásából kapjuk, ritka esetben pályázat útján nyerjük.

Éves tevékenységi terveink

1.)  Állatmentés, állatvédelem

A sajnálatos szükségletnek megfelelően tovább növekszik az állatmentési és állatvédelmi tevékenység intenzitása, mennyiségi és minőségi értelemben egyaránt.

Mennyiségi növekedés jellemzői:

a.) Függetlenül a telephelytől, menhelyünk a Dunakanyar – Pilisi Kistérség egész  területéről fogad állatokat. Különösen a téli hónapokban a kutyák napi átlag-létszáma 110 – 120 kutyus, cicáknál ez a szám 55 – 60/nap….

b.) A megnövekedett állatlétszám mellett is minden beteg állatot gyógykezeltetünk, műttetünk, a szükséges oltásokkal ellátunk. A hatékony gyógyításnak köszönhetően igen alacsony az elhalálozás.
c.) Az örökbefogadó gazdák felkutatására szervezett csatornákat alakítunk ki, mind bel-, mind külföldön. A személyes kapcsolattartás mellett internetes honlapon, médiákban, rendezvényeken hirdetünk és keressük az új befogadó családokat.

d.) Már meglévő kenneljeink folyamatos felújítása, modernizálása révén javítjuk a befogadott állatok elhelyezését, ellátását. Idén az új szabadtéri kutya-futtatók aljazatának szakszerű, beázás mentes kialakítását, az új cica-ház befejezését, a belső kennelek csempézésének folytatását tűztük ki célul.

Az Egyesületünk által működtetett ÁRVÁCSKA menhely állatvédő, -mentő és ellátó tevékenysége folytán nagyban hozzájárul az érintett településeken az élhető humán környezet javításához, az itt élő lakosság természetes környezetének védelméhez.

Minőségi növekedés jellemzői:

a.) Következetesen ivartalanítunk – szukákat minden esetben, kanokat kérésre – nemcsak a menhelyen, de anyagi erőnktől függően szeretnénk részleges pénzügyi támogatást nyújtani a lakossági saját állat ivartalanításának műtéti költségeihez. Tervezzük, hogy különféle csatornákon fokozzuk az ivartalanítás szükségességének, hasznosságának kommunikálását a lakosság széles rétegei felé. Az év második felében ivartalanítási akciót hirdetünk meg a helyi lakosság felé, kutyák és cicák vonatkozásában egyaránt.

b.) Jelenleg már csak „chipp”-pel ellátott kutyát adunk örökbe, ezt a gyakorlatot a jövőben is folytatjuk.

2.) Állatvédelemre való nevelés

Az állatvédelemre való nevelés során fő célcsoportunk a gyermekek,  az ifjúság.

a.) Helyi általános iskolákban  osztályonként és félévenként, a környezetvédelmi óra keretén belül,  1-1 interaktív állatvédelmi oktatást megtartását tervezzük.

Az elmúlt nyáron beindítottuk az állatvédelmi nyári tábort a menhelyen, ahol 10 – 14 éves gyermekeket oktattunk elméleti és gyakorlati állatvédelemre, az önkéntesség fogalmára és gyakorlatára. Évente 1 – 1 alkalommal rajzpályázatot hirdetünk a helyi általános iskolák alsó tagozatosai számára, állatvédelmi témában.

b.) Egyre több nyitott napot, lakossági rendezvényt szervezünk menhelyünkön és a településen. Rendezvényeink célja az állatvédelem népszerűsítése, új örökbefogadó gazdák felkutatása, adomány gyüjtés.

c.) A még mindig elég széles közömbös réteg megnyerése, tevékenységünk megismertetése, önkéntesek és adományok elengedhetetlen toborzása érdekében folyamatosan erősítjük kapcsolatainkat a helyi és a régiós médiával.  PR-tevékenységünket bel- és külföldön egyaránt erősítjük. Rendszeresen hirdetünk az írott és on-line sajtóban, helyi TV-kben, DM leveleket küldünk ki.

Az angol székhelyű WSPA – World Society for the Protection of Animals – nemzetközi állatvédő szervezet állandó tagja vagyunk.